Nesedí Vám konverze? Může za to AdBlock!

Vlastníte eshop a nesedí Vám v heurece či Skliku objednávky? Dokonalý pomocník AdBlock začal strkat nos kam nemá a začal blokovat víc, než by měl.

Jednoho dne se jsem řešil s klientem, proč má v Heurece počet objednávek o 1/3 nižší, než kolik skutečně objednávek bylo provedeno. Tak jsem začal zkoumat, čím by to mohlo být, zda nemáme nějak špatně implementovaný javascript pro Heureku a copak to nevidím. AdBlock zablokoval jak načtení javascriptu pro Heureku, tak pro Sklik a podobné. Ověřit si to můžete jednoduše. Stačí si otevřít Váš web a podívat se, kolik AdBlock blokuje reklam.

AdBlock - počet blokování

Pokud na stránkách máte například 2 bannery a AdBlock zobrazuje číslo vyšší, něco je špatně. Pokud si otevřete konzoli prohlížeče, můžete snadno zjistit i které věci blokuje.

AdBlock - konzole

Proč to AdBlock dělá?

Jak mě upozornil Filip v komentářích a později jsem si o tom něco málo přečetl, nejlépe to vystihuje asi článek Jak vám Heureka krade data na blogu Souki.cz.

Jak z toho ven?

No víceméně neexistuje žádné trvalé řešení, protože jakmile se dostane daný server do blacklistu, již ho AdBlock nepustí. Nicméně jsem udělal řešení, které, než se provalí tak fungovat bude. Jednoduše používám pro načítání Heureky i Skliku svůj server, který AdBlock ještě nezná, tím pádem ho neblokuje.

Nyní k jednoduchému návodu, jak upravit Váš kód, aby vše fungovalo. Nahradíme originální servery za zabezpečený code.pecha.pro, který nedělá nic jiného, než že stáhne originální obsah z Heureky či Skliku a přepošle jej zpět.

 

Heureka

Najděte tento řádek:
ho.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.heureka.cz/direct/i/gjs.php?n=wdgt&sak=[VAŠE_ID]';
A nahraďte jej takto:
ho.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://' : 'http://') + 'code.pecha.pro/direct/gjs.php?n=wdgt&sak=[VAŠE_ID]';

Sklik

Najděte tento řádek:
<script type="text/javascript" src="//c.imedia.cz/js/retargeting.js"></script>
A nahraďte jej takto:
<script type="text/javascript" src="//code.pecha.pro/direct/ime-retargeting.php"></script>
 

Pokud potřebujete podobným způsobem vyřešit i jiné servery, dejte mi vědět a podíváme se na to.Pomohl jsem?


2 comments

 1. > Dokonalý pomocník AdBlock začal strkat nos kam nemá a začal blokovat víc, než by měl.

  Naopak, to je přesně pointa adblocku 🙂 Heureka tímto špehuje tvé zákazníky na tvém webu, stejně jako to dělá facebook like tlačítko a další.

  Heureka by místo trackovacích obrázků a javascriptů měla udělat server-side api, přes které si tam objednávku pošleš, nehledě na adblock.

  1. O tom žádná. To Api tam chybí hodně…
   Ty trackovaný javascripty mě tam vyloženě štvou, protože už z pohledu na zdroják stránky po dokončení objednávky je vidět, že obsahuje víc javascriptu než všechny stránky eshopu dohromady.
   Nicméně jelikož to momentálně nejde jinak řešit, tak jsem to musel obejít takto, protože tím přicházíme o feedback emaily u 40% zákazníků.
   Vzhledem k tomu, že se zrovna jednalo o eshop, který měl dříve velký problém s komunikací a dobou dodání, čímž pádem má na heurece 90% doporučení, tak se snažíme co nejdříve to dostat zpět na „Ověřeno zákazníky“ a 40% je docela velký procento těch, kterým nedojde dotazník.

Comments are closed.